Lisbetsæter Storstue

Lisbetsæter
Lisbetsæter er Skauns storstue, kun 3 mil utenfor Trondheim. Her kan du nyte en bedre middag i pittoreske omgivelser og historiske lokaler fra 1800-tallet.

Her finner du et lite hotell, som kan by på en overnatting helt fri for bystøy og trafikk. Du kan nyte det vakre naturlandskapet som omslutter Lisbetsæter enten fra svalgangen eller på en av de mange naturstiene som går herifra.

På menyen står råvarer fra fjell og vann i hovedfokus, norske og aller helst  lokale.

Også her kan vil tilby selskaps- og møtelokaliteter, hva med en helpensjonsløsning?
Lisbetsæter i korte trekk:

  • 1683: Første gang vi hører om sæteren. Eies av Reinsklosteret i Rissa.
  • 1727: Første gang sæteren kalles Lisbetsæter.
  • 1821: Lisbetsæter blir solgt av Løkken Kobberverk til Ole Olsen.
  • 1890: Lisbetsæter ble solgt til dr. Eyvind Kraft fra Orkdal. Han ville bygge sanatorium og fikk bygd de fleste av de små, røde husene på Lisbetsæter. Men han fikk det ikke til å lønne seg, og måtte selge det.
  • 1938: Stedet ble solgt til «Yngre Handelsstands Forening» i Trondheim som feriehjem for sine medlemmer. Senere gikk foreningen inn, og flere av de tidligere medlemmene kjøpte opp aksjepostene. Det ble prøvd drevet som pensjonat, men det lønte seg ikke.
  • 1960: Lisbetsæter fikk strøm. Senere ble vann lagt inn.
  • 1960-årene:
    De små husene ble leid ut til private for en rimelig leie mot at leietaker vedlikeholdt husene. Lisbetsæter holdt maling og materialer så langt økonomien tillot. På denne måten berget man husene fra å forfalle helt.
  • 1989: Stedet ble forsøkt drevet som «minikafe» noen sommersøndager.
  • 1990: En gruppe fikk åpnet restaurantdelen fra mai til oktober.
  • 1990-årene:
    Lisbetsæter A/S driver selve eiendommen Lisbetsæter på ca. 200 mål, mens restaurantdriften er satt bort til et selskap som kaller seg «Lisbetsæter Gjestehus». Man kan overnatte der, spise middag, feire brylluper og andre merkedager. Sesongen er betydelig utvidet.Lisbetsæter har beholdt de fleste av sine større og mindre hus. Aller størst er hovedbygget, som rommer kjøkken, anretning, spisesal, peisestue og dansesal i første etasje og har ti rom til utleie samt et kontor i andre etasje.

    Så har vi alle villaene. Alle har navn: Granly, Grindstua, Bakkehuset, Solbakken, Jagthytta, Lunden, Vestheim, Gammelsætra, (som er den opprinnelige Lisbetsæter) Braaten, Pavillionen, Nystua og Lia og Rosenborg, som i gamle dager rommet melbua og rullebua, og kokka bodde der.

    I det gamle uthuset lå utedoet «Endelig» samt staller, verksted og lager! i 1970-årene kom det til 2 hytter, Lisebu og Vasslia. Noen hus forsvant: Vaskeriet nede ved bekken, fjøset ved siden av gammelsætra, kjeglebanen nede ved Vasslia og «Sing-Sing,» som var badehuset nede ved Byavannet.

  • 2010. Driften av Lisbetsæter Gjestehus er overtatt, og drives nå under navnet Lisbetsæter Storstue.
    Lisbetsæter Storstue drifter hotell, konsert og kulturdelen, og samarbeider med Hos Almås om drift av kjøkken og Kafé/restaurant.

Besøk Lisbetsæter og les mer.

Comments are closed.